„Święta Wojna” upamiętni 40. rocznicę górniczego strajku

W ramach hokejowego czwartku Re-Plast Unia Oświęcim zmierzy się z GKS-em Tychy (godz. 18:00). To spotkanie upamiętni 40. rocznicę strajku górniczego w kopalni Piast w Bieruniu.

Zawodnicy biało-niebieskich wyjdą na lodowisko przy akompaniamencie dźwięków górniczej orkiestry i zagrają w specjalnych koszulkach, na których znajdzie się logo strajku.

Na trybunach zasiądą górnicy, którzy w grudniu 1981 roku spędzili pod ziemią 14 dni. To wydarzenie zostało zresztą nazwane „Najdłuższą Szychtą”.

Strajk w kopalni Piast był najdłuższym w Polsce ciągłym protestem po wprowadzeniu stanu wojennego. Ponad tysiąc górników strajkowało 650 m pod ziemią przez dwa tygodnie od 14 do 28 grudnia 1981 roku

– informuje Paweł Kram, prezes spółki Oświęcimski Sport. I dodaje:

Po krwawej pacyfikacji w kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r. strajkujący w kopalni Piast liczyli się z siłową interwencją wojska i milicji. Na swoich hełmach górnicy pod ziemią wycinali wówczas znak krzyża świętego, a motyw ten uwieczniono na symbolicznej tablicy pamiątkowej.

Pierwszy mecz upamiętniający to wydarzenie odbył się 1 października w Tychach. W tym starciu lepsi okazali się biało-niebiescy, którzy wygrali 5:1.

Czwartkowy mecz będzie ostatnim rozegranym na lodowisku w Oświęcimiu przed przerwą na mecze reprezentacji.Comments are closed.