Stan rywalizacji wyrównany. Złote trafienie Bezuški!

Unia Oświęcim pokonała na własnym lodzie Tauron KH GKS Katowice 4:3 po dogrywce i w ćwierćfinałowej rywalizacji jest remis 2:2! Gola na wagę zwycięstwa w 15. minucie dodatkowego czasu gry zdobył Peter Bezuška.

Kibice, którzy szczelnie wypełnili halę, mieli sporo powodów do radości. Poziom meczu, dramaturgia, zwroty akcji – ten mecz oglądało się z przyjemnością.

W 7. minucie obie drużyny grały w czteroosobowych zestawieniach, kapitalną akcję przeprowadził Peter Bezuška. Słowacki defensor przejechał z krążkiem całe lodowisko i zaskoczył Kevina Lindskouga uderzeniem „od zakrystii”.

Kibice nie zdążyli jeszcze spokojnie zająć miejsc, bo już 72 sekundy później mogli fetować kolejnego gola. Tym razem po kombinacyjnej akcji gumę w bramce umieścił Jan Daneček.

Katowiczanie odpowiedzieli w 18. minucie. Gdy na ławce kar przesiadywał Jakub Šaur, kontaktowego gola zdobył Grzegorz Pasiut, który z ostrego kąta poprawił uderzenie Tomasza Malasińskiego.

Na początku drugiej odsłonie na 3:1 podwyższył Dawid Maciejewski, który powalczył pod bramką i na raty pokonał golkipera GieKSy.

Podopieczni Toma Coolena rozpoczęli szaleńczą pogoń za wynikiem. Pod bramką gospodarzy najgroźniej robiło się wtedy, gdy na lodzie pojawiała się formacja dowodzona przez Grzegorza Pasiuta.

Wysiłki katowiczan zostały nagrodzone na 19 sekund przed zakończeniem drugiej odsłony. Tuż po zakończeniu wykluczenia Martina Przygodzkiego, Jesse Rohtla zagrał wzdłuż bramki do Jannego Laakkonena, a ten płaskim strzałem zaskoczył golkipera Unii. Katowiczanie wyrównali w 44. minucie. Fantastycznym uderzeniem z nadgarstka popisał się Filip Starzyński, który posłał krążek w samo okienko. Był remis 3:3 i taki wynik utrzymał się do końca regulaminowego czasu gry.

Rozstrzygnięcie zapadło w 15. minucie dogrywki. Z linii niebieskiej przymierzył Peter Bezuška i guma znalazła się w bramce.

Powiedzieli po meczu:

Tom Coolen, trener Tauronu KH GKS-u:

Przede wszystkim chciałem pogratulować Unii świetnej atmosfery na trybunach. Wydaje mi się, że zawodnicy obu drużyn mieli spory problem z tym, żeby przystosować się do tego, jak sędziowie prowadzą zawody. Innymi słowy nie wiedzieli, jak twardo mogą grać i gdzie leży granica między faulem a czystym zagraniem.

Uważam, że mecze w fazie play-off powinni prowadzić najlepsi sędziowie. A arbitrzy prowadzący dzisiejszy mecz nie byli wystarczająco dobrzy. Nie jestem sfrustrowany porażką, bardziej tym, że zamiast rozmawiać o meczu muszę teraz rozmawiać o pracy sędziów. Ale naprawdę nie mam wyboru.

Witold Magiera, trener Unii Oświęcim:

Temat sędziów pominę, bo trener Coolen opisał go bardzo wyczerpująco. Cieszymy się, że udało nam się wygrać ten mecz. Pierwsza tercja w miarę dobra w naszym wykonaniu, ale nie wiem, dlaczego w połowie drugiej odsłony dostaliśmy sporą zadyszkę. Na szczęście straciliśmy tylko jednego gola. Wiedzieliśmy, że w trzeciej tercji katowiczanie zaatakują i będą chcieli wywieźć stąd zwycięstwo. Nasza gra nie wyglądała najlepiej, ale jestem zadowolony, że w dogrywce mój zespół uniósł ciężar tego spotkania i złapał drugi oddech. Uważam, że zasłużyliśmy na zwycięską bramkę.

Unia Oświęcim – Tauron KH GKS Katowice 4:3 d. (2:1, 1:1, 0:1, d. 1:0)
1:0 – Peter Bezuška – Aleksiej Trandin (6:35, 4/4),
2:0 – Jan Daneček – Iiro Vehmanen, Sebastian Kowalówka (7:47, 4/4),
2:1 – Grzegorz Pasiut – Tomasz Malasiński, Patryk Wronka (17:41, 5/4),
3:1 – Dawid Maciejewski – Dariusz Gruszka, Sebastian Kowalówka (23:33),
3:2 – Janne Laakkonen – Jesse Rothla, Niko Tukhanen (39:41),
3:3 – Filip Starzyński – Niko Tukhanen, Jesse Jyrkkiö (43:13),
4:3 – Peter Bezuška – Peter König, Sebastian Kowalówka (74:32).

Sędziowali: Włodzimierz Marczuk, Tomasz Radzik (główni) – Paweł Kosidło, Dariusz Pobożniak (liniowi).
Minuty karne: 10-14.
Strzały: 32-40 (13-9, 6-12, 5-13, 8-5)
Widzów: ok. 3000.
Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 2:2.
Kolejny mecz: w środę w Katowicach

Unia: Fikrt – Vehmanen, Šaur (2); Tabaček, Kiilholma (2), Themár – Bezuška, König; Adamus (2), Trandin, Przygodzki (2) – Paszek, Maciejewski; Piotrowicz, Daneček, S. Kowalówka – Malicki, Wanat (2), Gruszka.
Trener: Witold Magiera.

Tauron: Lindskoug – Jyrkkiö (4), Tuhkanen; Łopuski (2), Rohtla (2), Laakkonen (2) – Jass (4), Čakajík; Wronka, Pasiut, Malasiński – Tomasik, Skokan; Fraszko, Starzyński, Jaszyn – Urbanowicz, Sawicki, Strzyżowski oraz Krężołek.