MENU...

Mistrz, mistrz Oświęcim!

W siódmym meczu finału play-off Re-Plast Unia Oświęcim pokonała na wyjeździe GKS Katowice 1:0 po dogrywce. Złotego gola na wagę zwycięstwa i dziewiątego w historii tytułu mistrzowskiego zdobył Mark Kaleinikovas. Biało-niebiescy wrócili na mistrzowski tron po 20 latach.

Na to starcie czekali wszyscy kibice oświęcimskiego klubu. Zwycięzca otrzymywał nie tylko tytuł mistrzowski, ale również prawo gry w Champions Hockey League.

Oba zespoły doskonale zdawały sobie sprawę z powagi sytuacji, więc w pierwszej kolejności starały się skutecznie zabezpieczyć dostęp do własnej bramki. Ze swoich obowiązków dobrze wywiązywali się też obaj golkiperzy.

Najbliżej szczęścia był Sam Marklund, który w 36. minucie dostał dobre podanie od Grzegorza Pasiuta. Szwedzki skrzydłowy przymierzył z nadgarstka, ale guma odbiła się od słupka.

Chwilę później groźną kontrę wyprowadził Andrij Denyskin, ale John Murray nie dał się pokonać.

Po regulaminowych sześćdziesięciu minutach mieliśmy remis 0:0. A w dogrywce emocji nie zabrakło.

Najpierw dobrą okazję miał Olli Iisakka, ale jego uderzenie zdołał sparować Linus Lundin. Później w słupek trafił Carl Ackered.

Aż w końcu przypomniał o sobie Mark Kaleinikovas. Najlepszy snajper fazy play-off odważnie wjechał do katowickiej tercji i przymierzył z nadgarstka w długi róg. „Jasiek Murarz” nie zdążył w porę interweniować, więc złote medale zawisły na szyjach oświęcimian.

GKS Katowice – Re-Plast Unia Oświęcim 0:1 d. (0:0, 0:0, 0:0, d. 0:1)
0:1 Mark Kaleinikovas – Elliot Lorraine (66:21, 3/3).

Sędziowali: Bartosz Kaczmarek, Krzysztof Kozłowski (główni) – Sławomir Szachniewicz, Michał Gerne (liniowi).
Minuty karne: 2-2.
Strzały: 36-25.
Widzów: 1420.
Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 4:3 dla Unii.
Mistrz Polski: Re-Plast Unia Oświęcim.

GKS Katowice: J. Murray – N. Delmas, M. Kruczek, S. Marklund (2), G. Pasiut, B. Fraszko – A. Varttinen, S. Koponen, O. Iisakka, J. Monto, M. Bepierszcz – J. Wanacki, R. Cook, I. Smal, M. Michalski, M. Lehtimäki – D. Lebek, B. Chodor, S. Hitosato, K. Maciaś, M. Kowalczuk.
Trener: Jacek Płachta

Unia: L. Lundin – R. Diukow, K. Jākobsons, K. Sadłocha, K. Dziubiński, M. Kaleinikovas – K. Valtola, J. Uimonen, E. Ahopelto, V. Heikkinen (2), H. Karjalainen – P. Bezuška, C. Ackered, S. Kowalówka, E. Lorraine, A. Denyskin – M. Noworyta, K. Łukawski, D. Wanat, Ł. Krzemień, J. Sołtys.