Wicemistrz Słowacji lepszy o bramkę

Zakończył się europejski sen Re-Plast Unii Oświęcim. Biało-niebiescy w swoim ostatnim meczu grupy F ulegli gospodarzom turnieju HK Nitra 1:2.

Podopieczni Nika Zupančiča, aby awansować do wielkiego finału, musieli pokonać wicemistrzów Słowacji po regulaminowym czasie gry. Nitrzanie nie zamierzali odpuszczać i od samego początku narzucili szybkie tempo, z którym Unia miała sporo problemów.

Biało-niebiescy w pierwszej odsłonie przetrzymali dwa okresy gier w osłabieniu i nie dali sobie strzelić gola, co było też sporą zasługą dobrze interweniującego Kevina Lindskouga. Szwedzki golkiper skapitulował w 25. minucie. Marek Tvrdoň zagrał wzdłuż bramki do Jozefa Baláža, a ten odpowiednio przystawił łopatkę kija.

Strata gola podziałała na wicemistrzów Polski mobilizująco. Od tego momentu zagrali agresywniej i odważniej. W 29. minucie uderzenie Michaela Cichego ostemplowało poprzeczkę, a po dograniu Krystiana Dziubińskiego, krążek podskoczył Pawło Padakinowi.

Starania Re-Plast Unii Oświęcim zostały nagrodzone w 34. minucie. Wówczas okres gry w przewadze na gola zamienił Michael Cichy, popisując się precyzyjnym uderzeniem w długi róg. Hokeiści z grodu nad Sołą mogli pójść za ciosem, ale nie wykorzystali dwóch gier w przewadze.

Później trwała prawdziwa wymiana ciosów aż w 54. minucie do siatki trafił Martin Bodák, który znakomicie podłączył się do akcji i wypalił pod poprzeczkę. Ten gol okazał się zwycięskim, a oświęcimianom nie pomógł manewr z wycofaniem bramkarza, wykonany na 64 sekundy przed zakończeniem regulaminowego czasu gry.

Nitrzanie wygrali całe spotkanie 2:1 i z kompletem zwycięstw awansowali do Turnieju Finałowego. Drugim finalistą zostało włoskie Asiago. Unii przypadło trzecie miejsce.

HK Nitra – Re-Plast Unia Oświęcim 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
1:0 Jozef Baláž – Marek Tvrdoň, Sebastián Čederle (24:14),
1:1 Michael Cichy – Teddy Da Costa, Pawło Padakin (33:58, 5/4),
2:1 Martin Bodák – Jakub Lacka (53:54).

Minuty karne: 10-6.
Strzały: 25-32.
Widzów: 1837.

HK Nitra (2): M. O’Connor – B. Mezei (2), C. Donaghey (2); A. Sýkora (2), R. Duke, B. Morrison – F. Gajdos, M. Erkamps; S. Čederle, J. Baláž (2), M. Tvrdoň – I. Švarný, M. Bodák; O. Molnár, F. Buncis, S. Solenský – M. Pupák; J. Pekarcik, J. Lacka, A. Miklucza, F. Knies.
Trenerzy: Dušan Milo i Tomáš Chrenko

Unia: K. Lindskoug – F. Pangiełow-Jułdaszew, R. Graborenko; A. Szczechura, M. Cichy, T. Da Costa (2) – R. Diukow (2), A. Jerofejevs, E. Ahopelto, K. Dziubiński, P. Padakin – P. Bezuška, K. Jākobsons, J. Sołtys, Ł. Krzemień, S. Kowalówka – M. Noworyta, P. Noworyta, A. Prusak, D. Wanat, T. Laakso.