Połowa drogi za nami! (WIDEO)

TAURON Re-Plast Unia Oświęcim pokonała na własnym lodzie GKS Tychy 4:2 i w półfinałowej rywalizacji do czterech zwycięstw prowadzi już 2:0. Teraz rywalizacja przenosi się do Tychów.

Drugie spotkanie półfinałowe agresywniej zaczęli tyszanie, ale to biało-niebiescy jako pierwsi zdobyli gola. Po strzale Kristapsa Jākobsonsa lot krążka zmienił Alexander Szczechura i Tomáš Fučík był bezradny.

Chwilę później prowadzenie mógł podwyższyć Pawło Padakin, ale nie trafił do siatki. Tymczasem niewykorzystana sytuacja szybko się zemściła – a do siatki “na raty” trafił Roman Szturc.

Unia jeszcze w pierwszej odsłonie mogła wyjść na prowadzenie. W 14. minucie w sytuacji sam na sam z tyskim golkiperem znalazł się Pawło Padakin, ale nie zdołał jej wykorzystać. Biało-niebiescy grali wówczas w liczebnym osłabieniu

Emocje sięgnęły zenitu pod koniec pierwszej odsłonie. Po dograniu Alexandra Szczechury do siatki trafił Teddy Da Costa, ale sędziowie po konsultacjach anulowali to trafienie. Powód? Otóż dopatrzyli się tego, że Da Costa przed oddaniem strzału wytrącił kij z rąk Alexandra Younana i wylądował na ławce kar.

Podopieczni Nika Zupančiča byli konkretniejsi w swoich poczynaniach i po przerwie wyszli na prowadzenie. Piękny atak rozegrali Adrian Prusak Erik Ahopelto i Dariusz Wanat. Fiński napastnik wypatrzył Dariusza Wanata, a ten nie miał większych problemów z trafieniem do siatki.

Pod koniec drugiej odsłony wicemistrzowie Polski znów umieścili gumę w bramce, tym razem po akcji Krystiana Dziubińskiego i Pawła Padakina. Jednak sędziowie – podpierając się analizą wideo – nie zaliczyli tego gola. Uznali, że “Dziubek” wykonał celowy ruch ręką.

Tyszanie wyrównali na początku trzeciej tercji, gdy oba zespoły grały w czteroosobowych składach. Na listę strzelców wpisał się Christian Mroczkowski, który dobił uderzenie Olliego Kaskinena.

Kluczowym momentem tego spotkania okazała się 52. minuta. To właśnie wtedy Unia wykorzystała przewagę 4 na 3 i po raz trzeci wyszła na prowadzenie. Na listę strzelców wpisał się bardzo aktywny w tym spotkaniu Teddy Da Costa. Doświadczony zawodnik idealnie przymierzył w okienko prawego rogu i dał ogromną radość miejscowym kibicom.

Zawodnicy GKS-u Tychy nie mieli nic do stracenia, więc rzucili się do ataku. Sęk w tym, że wicemistrzowie Polski skutecznie zagrali w destrukcji i nie dali już sobie wyrwać prowadzenia. Z kolei na 19 sekund przed końcem regulaminowego czasu gry pieczęć na zwycięstwie postawił Krystian Dziubiński, który wykorzystał błąd Augusta Nilssona i w sytuacji sam na sam pokonał Tomáša Fučíka.

TAURON Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Tychy 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
1:0 Alexander Szczechura – Kristaps Jākobsons, Teddy Da Costa (07:37),
1:1 Roman Szturc (09:39),
2:1 Dariusz Wanat – Erik Ahopelto, Adrian Prusak (24:43),
2:2 Christian Mroczkowski – Olli Kaskinen, Bartłomiej Jeziorski (43:42, 4/4),
3:2 Teddy Da Costa – Krystian Dziubiński, Michael Cichy (51:05, 4/3),
4:2 Krystian Dziubiński (59:41).

Sędziowali: Bartosz Kaczmarek, Patryk Kasprzyk (główni) – Sławomir Szachniewicz, Wojciech Moszczyński (liniowi).
Minuty karne: 10-12.
Strzały: 32-39.
Widzów: 3000.
Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 2:0 dla Unii.
Kolejny mecz: w środę o 18:00 w Tychach.

Unia: K. Lindskoug – R. Diukow, A. Jerofejevs; E. Ahopelto, K. Dziubiński, P. Padakin (2) – F. Pangiełow-Jułdaszew, K. Jākobsons; T. Da Costa (4), M. Cichy, A. Szczechura – P. Bezuška (2), P. Noworyta; J. Sołtys, Ł. Krzemień, S. Kowalówka – M. Noworyta, K. Paszek (2); T. Laakso, D. Wanat, A. Prusak.
Trener: Nik Zupančič

GKS Tychy: T. Fučík – B. Pociecha, O. Kaskinen; O. Šedivý, F. Komorski, B. Jeziorski – O. Jaśkiewicz, O. Bizacki; M. Gościński (2), F. Starzyński, S. Marzec – A. Younan, A. Nilsson; C. Mroczkowski (2), A. Boivin (2), J. Dupuy (4) – B. Ciura (2); J. Juhola, R. Galant, R. Szturc oraz M. Ubowski,
Trener: Andriej Sidorienko