Lider pokonany!

Re-Plast Unia Oświęcim w hicie 9. kolejki Polskiej Hokej Ligi pokonała na własnym lodzie GKS Katowice 4:2. Biało-niebiescy odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu.

Podopieczni Toma Coolena po pierwszej odsłonie prowadzili 2:0. Wynik spotkania w 5. minucie otworzył Cole MacDonald, który popisał się przepiękną indywidualną akcją. Później oświęcimianie zagrali po raz pierwszy w przewadze i od razu trafili do siatki. Soczystym uderzeniem po lodzie popisał się Ty Wishart, a John Murray nie zdążył w porę zareagować.

Katowiczanie kontaktowego gola zdobyli w 35. minucie, gdy podanie Jakuba Wanackiego wykorzystał Mathias Lehtonen. Ale jeszcze przed przerwą oświęcimianie odzyskali dwubramkowe prowadzenie. Przepięknym uderzeniem z nadgarstka popisał się Daniił Oriechin.

Ekipa ze stolicy województwa śląskiego w trzeciej odsłonie ruszyła w pogoń za wynikiem. Gdy w 44. minucie drugiego gola dla GieKSy zdobył Carl Hudson, stało się jasne, że czekają nas emocje do samego końca.

Pod bramką strzeżoną przez Clarke’a Saundersa kilka razy mocno się zakotłowało, ale zmiany wyniku nie było. Kanadyjski golkiper w całym spotkaniu był mocnym punktem Unii.

W końcówce trener Jacek Płachta postawił wszystko na jedną kartę i zdecydował się na manewr z wycofaniem bramkarza. Nie przyniósł on jednak zamierzonego efektu. Na dodatek, na pół sekundy przed końcową syreną, gumę w pustej bramce ulokował Zackary Phillips. Pełna pula została przy Chemików 4.

Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Katowice 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
1:0 – Cole MacDonald- Jesse Dudas (04:51),
2:0 – Ty Wishart – Zackary Phillips, Johan Skinnars (08:22, 5/4),
2:1 – Mathias Lehtonen – Jakub Wanacki (34:28),
3:1 – Daniił Oriechin – Łukasz Krzemień (38:31),
3:2 – Carl Hudson – Patryk Wronka (43:09),
4:2 – Zackary Phillips (59:59).

Sędziowali: Robert Długi, Mateusz Niżnik (główni) – Maciej Byczkowski, Grzegorz Cytawa (liniowi).
Minuty karne: 6–6.
Strzały: 30-34 (9-12, 11-13, 10-9).
Widzów: 2000.

Re-Plast Unia: Saunders – Wishart, Bezuška; Skinnars, Rollin Carlsson (2), Da Costa (2) – MacDonald, Dudas; Oriechin, Dziubiński, S. Kowalówka – P. Noworyta, M. Noworyta (2); Wanat, Krzemień, Phillips oraz Paszek i Kusak.
Trener: Tom Coolen.

GKS Katowice: Murray – Hudson, Wanacki; Eriksson (2), Lehtonen, Krężołek – Rompkowski, Jakimienko; Fraszko, Pasiut, Wronka – Wajda, Kruczek; Bepierszcz, Monto (2), Michalski (2) – Musioł, Krawczyk; Prokurat, Smal, Mularczyk.
Trener: Jacek Płachta

2 kwietnia 2024 | 18:30