Czwarta porażka i tytuł wicemistrza Polski

Re-Plast Unia Oświęcim uległa GKS-owi Katowice 1:4 i przegrała finałową rywalizację 0:4. Biało-niebiescy zdobyli tytuł wicemistrza Polski i w przyszłym sezonie zagrają w rozgrywkach Pucharu Kontynentalnego.

Podopieczni Toma Coolena po pierwszej odsłonie przegrywali 2:0. Sposób na Clarke’a Saundersa dwukrotnie znalazł Carl Hudson, który popisał się dwoma celnymi uderzeniami z korytarza międzybulikowego.

Ale w tym miejscu wypada zapytać, jak potoczyłby się ten mecz, gdyby w pierwszej minucie sposób na Johna Murraya znaleźli Andrej Themár lub Wasilij Strielcow.

W drugiej odsłonie Unia zagrała agresywniej, a w 33. minucie udało jej się zdobyć nawet kontaktowego gola. Na listę strzelców wpisał się Aleksandr Strielcow, który wykorzystał dobre dogranie spod bandy Daniiła Apalkowa.

Unia szukała wyrównującego gola, ale w 47. minucie jej marzenia pogrzebał Anthon Eriksson, który pokonał Clarke’a Saundersa uderzeniem w piątą dziurę.

Później karę meczu zarobił Aleksandr Strielcow i biało-niebiescy niemal do końcowej syreny musieli grać w osłabieniu. Trener Tom Coolen zdecydował się na rozpaczliwy manewr z wycofaniem bramkarza, który nie przyniósł powodzenia, bo gumę w pustej bramce umieścił Matias Lehtonen.

Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Katowice 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)
0:1 Carl Hudson – Matias Lehtonen, Anthon Eriksson (05:07),
0:2 Carl Hudson – Matias Lehtonen (12:42),
1:2 Aleksandr Strielcow – Daniił Apalkow (32:28),
1:3 Anthon Eriksson – Joona Monto, Marcin Kolusz (46:07),
1:4 Matias Lehtonen – Carl Hudson, Jakub Wanacki (59:15, do pustej bramki).

Sędziowali: Paweł Kosidło, Paweł Breske (główni) – Mateusz Kucharewicz, Wiktor Zień (liniowi).
Minuty karne: 29 (w tym kara mecu dla Aleksandra Strielcowa) – 2
Strzały: 28-26.
Widzów: 3000.
Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 4:0 dla GKS-u Katowice.
Złoty medal i awans do Hokejowej Ligi Mistrzów: GKS Katowice

Unia: C. Saunders – N. Stasienko (2), J. Orłow; A. Themár, V. Rollin Carlsson (2), K. Dziubiński – P. Bezuška, M. Rogow; A. Strielcow (25), W. Strielcow, A. Trandin – R. Glenn, K. Paszek; A. Prusak, Ł. Krzemień, S. Kowalówka – M. Noworyta, P. Noworyta, D. Oriechin, D. Apalkow, D. Wanat.
Trener: Tom Coolen.

GKS Katowice: J. Murray – M. Rompkowski (2), M. Kolusz; B. Fraszko, G. Pasiut, P. Wronka – C. Hudson, J. Wanacki; M. Saarelainen, J. Monto, I. Smal – M. Kruczek, P. Wajda; M. Bepierszcz, M. Michalski, P. Krężołek – K. Valtola; A. Eriksson, M. Lehtonen, F. Wielkiewicz oraz J. Prokurat.
Trener: Jacek Płachta